Cum sa faci respawn in DM 2z8bv910
Cum sa faci respawn in DM 2z8bv910



 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi|

Cum sa faci respawn in DM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
Punct.
Cum sa faci respawn in DM Icon_user_offline

Punct.

Fondator
Rank: Fondator
Sex Sex : masculin
Zodiac Zodiac : Fecioara
Mesaje Mesaje : 554
Data nasterii Data nasterii : 30/08/1996
Data de inscriere Data de inscriere : 14/07/2012
Varsta Varsta : 27
Localizare Localizare : Pitesti
Stare de spirit Stare de spirit : buna ;)
Cum sa faci respawn in DM Empty
MesajSubiect: Cum sa faci respawn in DM Cum sa faci respawn in DM Icon_minitimeVin Oct 12, 2012 6:24 am

Cum sa faci respawn in DM



Am creat acest tutorial pentru ca am vazut ca multi fac un respawn in DM cu mai multe variabile, o variabila = un DM, l-am creat si pentru cei care nu stiu cum sa faca un respawn in DM.

Sa incepem:

1. Ca sa creezi variabila care va retine comanda DM-ului in care esti, vom pune in varful scriptului:

Cod:
new SpawnInDM[ MAX_PLAYERS ][ 20 ];


MAX_PLAYERS - aceasta se va inlocui in functii cu 'playerid' .
20 - numarul maxim de caractere care-l poate avea o comanda de DM, daca aveti un DM cu o comanda mai lunga de 30 de caractere, puteti mari '20' .

2. Ca sa setezi comanda DM-ului in care se va respawna, puneti la un teleport de DM asta:
Cod:
SpawnInDM[ playerid ] = "/comanda_dm";


playerid - acesta este ID-ul jucatorului caruia ii va seta respawnarea.
"/comanda_dm" - inlocuiti cu comanda DM-ului, de exemplu: "/minigun" .

3. Ca sa adaugati respawnul ( ceea ce te respawneaza la spawn ), adaugati acestea la OnPlayerSpawn ( explicatiile sunt trecute la sfarsitul linie cu // ):
Cod:
if( strlen( SpawnInDM[ playerid ] ) < 2 ) //daca marimea la SpawnInDM[ playerid ] este mai mica de 2, nu-l respawnam in DM.
{
//scrieti aici SetPlayerPos, SetPlayerVirtualWorld, SetPlayerFacingAngle, etc., tot ce are legatura cu pozitia care era inainte la spawn.
//exemplu:
SetPlayerPos( playerid, 0.0, 0.0, 10.0 ); //seteaza pozitia jucatorului cand nu va fi respawnat in DM
SetPlayerFacingAngle( playerid, 133.33 );
SetPlayerVirtualWorld( playerid, 0 );
}
else if( strlen( SpawnInDM[ playerid ] ) >= 2 ) //daca marimea la SpawnInDM[ playerid ] este mai mare sau egala cu 2, il respawnam in DM, pentru ca sigur a fost setata variabila pentru respawn in DM
{
CallRemoteFunction( "OnPlayerCommandText", "is", playerid, SpawnInDM[ playerid ] ); //il vom pune pe jucator sa "scrie" comanda DM-ului ( care este retinua in SpawnInDM[ playerid ] ) pentru a se respawna in DM.
}


4. Ca sa punem ca la /exitdm si /kill ( de exemplu ) sa iasa din DM, adaugam asta in comenzile /exitdm si /kill:
Cod:
SpawnInDM[ playerid ] = " "; //nu modificati, va avea marimea 1, deci nu te va respawna in DM


5. Ca sa nu avem buguri cand se spawneaza un jucator nou conectat, pune la OnPlayerConnect asta:
Cod:
SpawnInDM[ playerid ] = " "; //daca un jucator cu acelasi ID de dinainte iesise de pe server cand era intr-un DM, pe noul jucator conectat cu acelasi ID l-ar fi respawnat in acel DM
Sus In jos

Cum sa faci respawn in DM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Subiecte similare

-
t Addons Respawn 2012 (Windows & Linux)
t Tutorial CSSDM Respawn pe server Counter Strike Source
t Cum faci un Bind
t Tutorial : Cum sa faci un server de SA:MP
t Cum Sa Iti Faci Serverul Pe Nume!
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: [Extream-Gaming] - SAMP :: San Andreas Multiplayer :: Tutoriale-
Social Media Buttons
Social Media Buttons
Social Media Buttons